Torstai
19.03.2026 18.30
Madetojan sali
Osta liput Tilaa tarjoilu
Risto Joost kapellimestari
Maximilian Fagerlund piano
Turun filharmoninen orkesteri
Oulu Sinfonia
Heino Eller: Dawn
Arvo Pärt: Lamentate pianolle ja orkesterille
—
Tõnu Kõrvits: Kellade fantaasia
Arvo Pärt: Sinfonia nro 3
Viron taidemusiikin tavaramerkkejä ovat kuulijaystävällisyys ja pakahduttava puhuttelevuus. Heino Ellerin kansallisromanttinen sävelruno Dawn sukeltaa melkein sibeliaanisiin syvyyksiin, Tõnu Kõrvitsin uunituore Kellofantasia tuo romantiikan soinnit 2000-luvulle.
Illan teosten yhteinen nimittäjä on Arvo Pärt, maailman rakastetuimpiin kuuluva nykysäveltäjä. Mystisyyttä ja meditaatiota henkivä pianokonsertto Lamentate on yhtä suuri ja vaikuttava kuin sen inspiraationlähde, Anish Kapoorin yli 150-metrinen taideteos Marsyas. Konserton solistina soittaa vuoden 2025 valtakunnallisen Leevi Madetoja -pianokilpailun voittaja Maximilian Fagerlund.
Pärtin kolmas sinfonia syntyi hänen lopullisen tyylinsä taitekohdassa 1970-luvulla: ”Se tuntui vapauttavalta. Kuin olisin siirtynyt toiseen ulottuvuuteen”, hän kuvaili. Samaa ovat sanoneet Pärtin kuulijat jo yli 50 vuoden ajan.
Arvo Pärt -ohjelmakokonaisuus toteutetaan yhteistyössä Oulu Sinfonian, Turun filharmonisen orkesterin ja Oulun Musiikkijuhlien kanssa osana festivaalin Sävelten silta -projektia. Sävelten silta -kokonaisuus on osa Oulu2026-kulttuuriohjelmaa.
Varaslähtö Ravintola Preludissa klo 18.00. Keskustelu illan konsertista.
***
Kesto noin 1 h 50 min (sis. väliajan)
Liput 42 € perushinta / 32 € eläkeläinen / 22 € opiskelija, työtön, lapsi (3–17 v)
Kaikukortilla ilmainen sisäänpääsy konserttiin (lippuja rajoitettu määrä). Kaikukorttiliput ovat noudettavissa etukäteen vain Oulu10-asiointipisteistä.
Hinnat sisältävät käsittelykulut. Erikseen veloitetaan tilausmaksu 3 €/tilaus Ticketmasterin lippukaupasta tai 1,50 €/tilaus Ticketmasterin verkkokaupasta ostettaessa. Tilausmaksu ei koske Oulu Sinfonian lippukaupasta ostettuja lippuja eikä Kaikukortti-asiakkaita.


